Що змінилося в роботі ТЦК і рекрутингових центрів. Нові правила мобілізації
опубліковано 22 жовтня 2024 року о 11:12

Восени 2024-го змінилися деякі правила та підходи до мобілізації. Законодавці напрацювали ініціативи, які мають допомогти ефективніше вирішувати кадрову проблему у війську. Активніше стали працювати ТЦК, а рекрутингові центри, окрім самого рекрутингу до підрозділів ЗСУ, стали більше приділяти уваги комунікації з родинами військовослужбовців.

Військові частини отримали право проводити мобілізацію резервістів та військовозобов'язаних, які добровільно бажають служити під час мобілізації.

Відповідну постанову, яку розробило Міністерство оборони, ухвалив Кабінет Міністрів України.

Відтепер військовозобов'язані та резервісти-добровольці можуть обрати військову частину для служби без звернення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Командири військових частин отримують повноваження безпосередньо:

•⁠ ⁠видавати направлення на військово-лікарську комісію для визначення придатності до служби

•⁠ ⁠комплектувати бойові частини добровольцями, які бажають служити за призовом під час мобілізації.

Перелік військових частин, командири яких зможуть здійснювати призов добровольців, визначатиме Генеральний штаб Збройних сил України.

«Ми максимально ефективно використовуємо мотивацію українців захищати свою державу від російської збройної агресії, даючи можливість потрапити на військову службу саме в той підрозділ, який обрали. Бригади отримали інструменти, про які вже давно просили, - проводити якісний рекрутинг, результатом якого є адресний призов добровольців. Ця постанова є інструментом, що дозволяє суттєво зменшити час рекрутингу й гарантує, що кожен та кожна зможе долучитися туди, де його чи її бажання та вміння збігаються з потребами оборони», — прокоментував міністр оборони України Рустем Умєров.

Ухвалена урядом постанова вносить зміни до Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 16.05.2024 № 560. В перші місяці великої війни була окрема директива, яка дозволила військовим частинам мобілізовувати до себе добровольців. Зараз, як приклад, можна навести рекрутингові центри 3-ї штурмової, "Drone Force" та інші. Втім, законами та постановами України прямо не передбачалося, що представники військової частини самі знаходять фахівців. Зараз з’явились відповідні норми.

Але, попри те, що в процес мобілізації почали залучати ще й військову частину, схема мобілізації майже не змінилась.

Повертаючись до Постанови, яка почала діяти з 1 жовтня, зауважимо, що одна з її цілей — розвантажити ТЦК та СП.

Що ж стосується методів мобілізаційних заходів, то вони, на думку представників ТЦК, абсолютно законні.

Такого терміну, як «бусифікація», немає, – стверджує Олена Кузіна, начальник служби зв’язків із громадськістю Дніпропетровського обласного ТЦК і СП. – Цей наратив активно просувається ворожою російською пропагандою. І мету ворожого ІПСО зрозуміти нескладно: пересварити українське суспільство всередині. Але, на жаль, багато хто з наших громадян цього не розуміє і підіграє ворогу – рф. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 (зі змінами), на абсолютно законних підставах проводяться заходи з оповіщення військовозобов’язаного населення України. Відповідно до цього документа, в оповіщенні участь беруть не тільки військовослужбовці ТЦК і СП, а й співробітники Національної поліції, Служби безпеки України, представники органів влади та місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій усіх форм власності.

Повістки розсилають поштою Станом на середину жовтня відомо, що Міністерство оборони за допомогою Реєстру військовозобов’язаних сформувало понад 70 тисяч повісток, які «Укрпоштою» відправлять військовозобов’язаним. До цього відправили понад 6 тисяч повісток поштою ще у вересні.

Нещодавно Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил надання послуг поштового зв’язку, ухваливши постанову №1147 від 8 жовтня 2024 року.

Згідно з нововведеннями, у військовозобов’язаного буде всього 72 години, щоб забрати рекомендований лист із повісткою.

Вручення повістки поштою має такий порядок:

- листоноша приносить повістку за адресою, вказаною в рекомендованому листі від ТЦК, і вручає особисто в руки військовозобов’язаному;

- якщо особи вдома не виявилося, листоноша інформує адресата про цей лист телефоном, або вкладає в поштову скриньку повідомлення, що в поштовому відділенні на нього чекає лист від ТЦК;

Після цього адресат має забрати повістку з пошти у триденний термін.

Якщо військовозобов’язаний не прийде, пошта поверне лист до ТЦК і СП з відміткою про відсутність цієї людини за адресою проживання.

У такому разі вважатиметься, що територіальний центр належним чином виконав повідомлення громадянина про необхідність з’явитися за повісткою. Відповідно після цього ТЦК може винести постанову про штраф від 17 000 до 25 500 тис. грн.

Комунікацією з сім’ями військовослужбовців займуться в рекрутингових центрах. Групи цивільно-військового співробітництва, які забезпечують взаємозв’язок між військовими та цивільним населенням, базуються у військових підрозділах. Тепер же цією роботою займуться в рекрутингових центрах.

Необхідність служби ЦВС очевидна, – зазначає Олександр Курбатов, начальник групи комунікацій 128 окремої бригади ТрО. – Служба відповідає за комунікацію з родичами загиблих, поранених, тих, хто потрапив у полон, зниклих безвісти. Є й інші питання. Наприклад, що робити хлопцям, які демобілізувалися за станом здоров’я? Як їм знайти себе в новому житті? На війні взагалі багато людей, які переживають складні обставини. Наразі група цивільно-військового співробітництва перебуває в бригаді.

У рекрутинговому центрі 93 окремої механізованої бригади «Холодний Яр» уже працює служба, що займається безпосередньо допомогою та підтримкою родин військовослужбовців


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux