Звіт спостережної комісії
опубліковано 20 січня 2023 року о 12:41

Звіт спостережної комісії за результатами роботи протягом 2022 року  засновнику спостережної комісії - Дніпровській районній державній адміністрації

Керуючись законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про соціальну адаптацію осіб, які відбули покарання у виді обмеження волі на певний строк», у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 01.01.2004 №429 «Про затвердження положень про спостережні комісії та піклувальні ради при спеціальних виховних установах»,  розпорядженням голови райдержадміністрації  №1435-р від 16.10.2012 «Про  утворення спостережної комісії при Дніпровській райдержадміністрації», як дорадчий орган,  була створена спостережна комісія при Дніпровській райдержадміністрації  (далі – Комісія), затверджено  склад Комісії та Положення про спостережну комісію. 

Розпорядженням  голови районної державної адміністрації  №Р-97/0/291-21  від 13.04.2021 «Про затвердження оновленого складу спостережної комісії при Дніпровській райдержадміністрації» у зв’язку з кадровими змінами було затверджено новий склад Комісії.

Протягом звітного періоду  спостережна комісія при Дніпровській райдержадміністрації працювала  в повному складі. Вимоги пункту 9  постанови Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2010 року «Про внесення змін до Положення про спостережну комісію»  щодо складу комісії  виконані, тобто не менше половини складу спостережної комісії становлять представники громадських організацій, а саме: чотири особи з дев’яти членів спостережної комісії. Основна діяльність спостережної комісії полягає у здійсненні громадського контролю за дотриманням прав, основних свобод і законних інтересів засуджених осіб та осіб, звільнених від відбування покарання, співпраця з районним відділом національної поліції, кримінально-виконавчою інспекцією, міграційною службою, виправними колоніями, слідчими ізоляторами,  закладами міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації, організація виховної роботи з особами умовно-достроково звільненими від відбування покарання та громадського контролю за їх поведінкою протягом невідбутої частини покарання, надання допомоги звільненим особам з метою їх реінтеграції у суспільство. Робота проводилась планово, відповідно до вимог пункту 16 Положення про спостережну комісію, тобто не рідше одного разу на кожний повний місяць роботи комісії. 

Протягом 2022  року проведено 12 засідань Спостережної комісії. Рішення Комісії  приймалися колегіально, відкритим голосуванням, всі засідання Комісії  оформлені постановами, підписані головою Комісії, відповідно до вимог пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 року № 1042 «Про внесення змін до Положення про спостережну комісію».

Основними законодавчими актами, які використовувалися для здійснення повноважень Спостережної комісії,  були  закони України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк», «Про амністію», розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2008  № 1385-р «Про схвалення Концепції соціальної адаптації осіб, які відбули покарання у виді позбавлення волі на певний строк», постанова Кабінету Міністрів України від 10.11.2010  № 1042 «Про внесення змін до Положення про спостережну комісію», тощо.

На засіданнях Комісії розглядалися  питання, які стосувалися покращення взаємодії між установами і організаціями, що здійснюють заходи по ресоціалізації  бувших засуджених. Вивчалися нормативно-правові документи, які регулюють правовідносини між різними суб’єктами, зобов’язаними приймати безпосередню участь у здійсненні заходів по соціальній адаптації осіб, звільнених від відбування покарання. 

На підставі інформації органів і установ виконання покарань Комісією ведеться облік осіб, умовно-достроково звільнених від відбування покарання.

На засіданнях №5, №6 та №11  Комісії були розглянуті питання  щодо надання соціального супроводу   громадянам, які звільнились з місць позбавлення волі. Голові Підгородненської міської  ради, Обухівської селищної ради та Чумаківської сільської ради  за місцем проживання  громадян направлені повідомлення щодо їх звільнення.  Особам, які звільнились з місць позбавлення волі,  направлено інформаційні листи з роз’ясненням порядку здійснення соціального супроводу та надання допомоги в соціальній адаптації. 

На  засіданні №7 було розглянуто  звернення департаменту соціального захисту населення обласної військової  адміністрації щодо здійснення соціального супроводу особи, яка за   повідомленням  Державної   установи «Покровський  виправний центр (№79)» Дніпропетровської області    згідно ст.81 Кримінального кодексу України була засуджена за статтею 286 ч.2 Кримінального кодексу України до 03 років 06 місяців позбавлення волі, раніше не судима. Особа звільнилась з ДУ «Покровський виправний центр (№79) Дніпропетровської області та була направлена для отримання соціальних послуг/здійснення соціального супроводу до центру надання соціальних послуг за місцем проживання: м.Підгородне.  Спостережною комісією підготовлено  та направлено повідомлення  до Підгородненської міської   ради для відповідного реагування та здійснення соціального патронажу.

26.08.2028 на засіданні №8  Спостережної комісії було розглянуто звернення департаменту соціального захисту населення щодо здійснення соціального патронажу для умовно-дострокового звільненої з Державної установи «Синельниківська виправна колонія (№94) особи, яка виявила бажання  проживати в смт Обухівка.

Відповідно до Порядку взаємодії установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2018 №974/5/467/609/280, департамент надіслав повідомлення для відповідного реагування та здійснення соціального патронажу у разі особистого звернення особи до управління соціального захисту населення Дніпровської РВА. Спостережною комісією направлена відповідна інформація до Обухівської   селищної ради.

На засіданні №12 від 16.12.2022   було  опрацьовано  лист  Уповноваженого  Верховної  Ради України з прав людини від 05.12.2022 №14028.2/22/39.4 про зміст відомостей постійного інформування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для виконання функцій національного превентивного механізму. 

Вказаним листом наголошено на необхідності постійного інформування про випадки порушення умов тримання громадян, які перебувають у місцях несвободи, визначених ст.13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», або про відсутність таких випадків, а також про кожний випадок катувань та інших жорстоких, нелюдських чи таких, що принижують гідність. 

    З метою запровадження єдиного підходу щодо реалізації згаданої вимоги надано перелік відомостей, що підлягають обов’язковому щодобовому доведенню до відома Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у порядку та терміни, визначені у вимозі від 19.09.2022 №11453.2/22/39.4.

За зверненням ДУ «Солонянська виправна колонія (№21) Дніпропетровської області в  2022 році на всіх  засіданнях Комісії були розглянуті також питання щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання або переведення засудженого з дільниці ресоціалізації до дільниці соціальної реабілітації стосовно 28 осіб та узгоджені подання щодо зазначених осіб для направлення до Солонянського районного суду.

Проводилось листування з закладами виконання покарань, щодо осіб умовно-достроково звільнених з місць позбавлення волі, які прибувають на постійне місце проживання на територію  Дніпровського району. Проводилась співпраця з головами місцевих рад та  територіальних громад  щодо організації громадського контролю за місцем проживання бувших засуджених, оскільки саме соціальні працівники на даних територіях  беруть під соціальний супровід молодих осіб з числа звільнених з місць позбавлення волі та інспектують поведінку  засуджених до умовних термінів покарання, відвідують їх вдома, проводять профілактичні бесіди з цими особами та їх родичами. При відвідуванні складають акти інспектування. За необхідності надають юридичні, психологічні та консультаційні послуги. В деяких населених пунктах району таку допомогу звільненим особам надають відповідальні особи місцевих рад, які на запити спостережної комісії проводять відповідну роботу зі звільненими особами та надають детальну інформацію про їх побут, працевлаштування, сімейний стан та поведінку протягом невідбутої частини покарання.

Осіб, звільнених з місць позбавлення волі, які б виявили бажання влаштуватися до будинків - інтернатів для людей похилого віку та осіб з інвалідністю в 2022 році не виявлено. 

Всі колишні засуджені повертаються і живуть у сім’ях з батьками, подружжям, дітьми, братами, сестрами чи співмешканцями.

Допомога в ресоціалізації та соціальній адаптації особам, які звільняються з місць відбування покарання, передбачає комплекс заходів кожної  із служб, які беруть участь у патронажу звільнених осіб, спрямованих на попередження повторної злочинності серед осіб, які мають проблеми з законом та, відповідно, забезпечення безпеки суспільства.  

Робота спостережної комісії при Дніпровській районній військовій адміністрації  і надалі буде спрямована на неухильне виконання покладених на неї завдань.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux